Aktuálně
www.idnes.cz - Školní oběd snižuje riziko obezity. Dětem nešmakují ryby, tvrdí experti
Kdo chodí ve škole na obědy, méně mu hrozí obezita. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl odborník na výživu Pavel Suchánek. Školní oběd podle něj tvoří zhruba třetinu denního energetického příjmu dítěte. Odborníci upozorňují, že školáci jedí málo ovoce, zeleniny, ryb i luštěnin.
Jako člen Fóra zdravé výživy, který působí mimo jiné v IKEM, proto nesouhlasí s nabouráváním a rušením spotřebního koše, kterým se řídí složení stravy ve školních jídelnách. Podle něho by se případné změny směrem ke zdravějšímu stravování měly dělat v rámci platné legislativy. Ačkoliv bývá kritizována zastaralost spotřebního koše, dětem podle něj školní obědy prospívají. „Pokud se dítě stravuje ve školní jídelně, je u něj menší pravděpodobnost výskytu obezity,“ uvedl.
Za klíčovou proto Suchánek považuje roli rodiny. Pokud rodiče kritizují kvalitu školního stravování a vlastním příkladem nevedou dítě ke zdravým návykům, míjí se snaha školy účinkem.
Právě aktivní účast celých rodin je důležitou součástí projektu Strava bez zbytečné chemie, který pomáhá zařadit zdravé potraviny do školních jídelen i bufetů. „Zbytečnou chemií myslíme konzervanty, umělá sladidla, barviva a glutamáty,“ upřesnila iniciátorka a manažerka projektu Ivana Bednářová Častvajová. Připomněla, že ve školním věku je dvacet až třicet procent dětí obézních. Problém je vedle složení také ve špatném rozložení stravy. Děti konzumují málo čerstvého ovoce a zeleniny, luštěnin i ryb. Na druhém stupni základních škol pravidelně snídá méně než polovina dětí a řada žáků vynechává i dopolední svačinu.